Park Maden Konya Ilgın Termik Santrali’ni satın aldı.

Dolar(USD) Alış: 3.5479 Satış: 3.5621 | Euro(EUR) Alış: 3.8717 Satış: 3.8872 | Dolar (USD) Efektif Alış: 3.5504 Satış: 3.5568 | Euro (EUR) Efektif Alış: 3.8744 Satış: 3.8814

Kategori: Şirket Haberleri

Park Maden Madenköy bakır sahasını 195 mn USD (716 mn TL) tutarla Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye sattı. Şirket bu işlem sonrasında 564 mn TL net kar kaydedecek ve işlem 20 Mart 2017 tarihinde tamamlanacak.

Bunun dışında, şirket Park Holding’ten Konya Ilgın Elektrik Üretim Santralini 150 mn USD’ya satın aldı. Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş., uhdesinde ortalama 2069 kcal/kg alt ısıl değere sahip toplam 138 milyon ton işletilebilir linyit cevheri sahası ruhsatı ile 500 MW kurulu güce sahip olacak akışkan yataklı kazan teknolojisi ile kurulacak olan Konya Ilgın termik santrali elektrik üretim/satış lisansını bulundurmaktadır. Bağımsız Değerleme Raporuna göre, projenin öz sermaye değeri 142 mn dolar – 185 mn dolar tutarında belirlenmiştir. Satın alma tutarı MW başına 0.3 mn dolar gibi uygun bir rakama işaret ediyor olsa da (benzer projerlerde ortalama 1 mn dolar MW başına işlemler gerçekleşti), projenin yapım aşamasında olması ve ne kadar yatırım harcaması gerektirdiği belirtilmediği için net yorum yapmaktan kaçınıyoruz.

Şirketin madencilikten elektrik santraline faaliyetinin değişmiş olması azınlık hissedarlık için ayrılma hakkı doğuruyor. Ayrılma hakkı fiyatı 2,09 TL olarak belirlendi.

-iş yatırım

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Bölümler

Parahaberi hakkında

parahaberi.com ;

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

YASAL UYARI

www.parahaberi.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

www.parahaberi.com'da yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.

Tümünü Oku